LabVIEW CLA Sertifikası

Merhaba arkadaşlar,

6 yılı profesyonel olmak üzere yaklaşık 10 yıldır içinde haşır neşir olduğum yazılım geliştirme platformu olan LabVIEW’de CLA (Certified LabVIEW Architect) sertifikasını almış bulunmaktayım.

Bu sertifika, CLAD ve CLD sınavlarından sonra girilebilen NI firmasının son ve en zorlu aşaması olan CLA sertifikasıdır. Türkiye’de çok az kişide (2-3 kişi) olan bu sertifikayı almaktan dolayı mutlu ve gururluyum. Beni destekleyen herkese ayrıca teşekkür ederim.

LabVIEW platformunda hemen hemen ileri seviye konulara hakim olup profesyonel düzeyde mimari kurabilme yeteneğini ölçen bu sınav, 4 saat içerisinde verilen probleme istenen şartlarda en iyi mimariyi kurmanız isteniyor. Kurduğunuz mimariyi altınızda çalışan bir CLD varmış gibi planlayıp açıklamalarını yazmanız gerekiyor. Gereksinimleri mutlaka verilen gereksinim koduna göre koda işlemelisiniz. Formata özellikle dikkat etmelisiniz. Örneğin [Cover:UI2] gibi. Hata yapmamak için verdikleri gereksinim listesinden kopyalayıp yapıştırabilirsiniz. Ben öyle yaptım.

Burada mimari geliştirme, modüler yapı kurma, gereksinimleri eksiksiz tamamlama, iyi bir dokümantasyon ve programlama stilinize bakılıyor. OOP kullanmanız da artı puan olacaktır. CLA sınav rehberinde dikkat edilmesi gereken noktaların tamamı yazıyor. Mutlaka okumanızı ve örnek soruları kendiniz yazıp sonuçları ile karşılaştırmanızı öneririm.

Ben Actor Framework kullanarak verilen probleme en iyi şekilde cevap veren mimariyi geliştirmeye çalıştım. Bunun sonucunda sertifikayı almaya hak kazanmış oldum.

Ünlü ve dünya çapında en iyilerden biri olan LabVIEW üstadının bir sözü var sizlere o söz ile veda edeyim. “Eğer kodunuz çalışıyorsa bilin ki bu sizin CLD almanıza yeterli olacaktır ancak bu CLA almanıza yetmez.” Yani diyorki sınav sonunda kodunuz çalışıyorsa CLD alabilirsiniz ama CLA da kodunuz yine çalışıyorsa CLA alamazsınız. Çünkü CLA kodun çalışmasından da öte anlamlar içeren bir sınavdır. 🙂

Sizde bu sertifikayı almak için hazırlık yapıyorsanız konu ile alakalı eğitimlerimiz ve danışmanlık hizmetlerimiz bulunmaktadır. Bizimle iletişime geçip bilgi alabilirsiniz.

Daha detaylı bilgi ve örnek sınavlara aşağıdaki linkten ulaşabilir ve sınava kayıt olabilirsiniz. Şimdiden başarılar dilerim.

https://education.ni.com/badges/resources/1256/certified-labview-architect-cla

Bu yazımızda sizlere CLA sertifikasını aldığımı ve sınavla ilgili tecrübelerimi paylaşmak istedim.

Teşekkürler. Görüşmek üzere.

grkmsngr tarafından yayımlandı

Mekatronik Yüksek Mühendisi

Bir Cevap Yazın

Language
%d blogcu bunu beğendi: