LabVIEW ile Web Programlama

Merhaba Arkadaşlar,

Günümüz çağında web tabanlı kontrol ve izleme uygulamaları, Endüstri 4.0 kavramı ile birlikte ortaya çıkan Nesnelerin internetine (IoT) parelel olarak bir hayli çoğaldı. Bunun ile birlikte masaüstü uygulamaları da yavaş yavaş bir browser da çalışabilen lokal ya da uzak web tabanlı uygulamalara aktarılmaya geçildi.

Kontrol ve izleme uygulamalarının web tabanlı uygulamalara geçirilmesinde kurulum gerektirmeden bilgisayar, tablet, telefon gibi internete sahip her cihazda çalışabilmesi, verilerin web server üzerinden şifre ile güvenli aktarılması, verilerin bulutlarda depolanması ve erişilebilirlik gibi etkenlerin önemi oldukça fazladır.

LabVIEW de diğer yazılım dilleri gibi masaüstünde çalışması planlanmış ve oluşturulmuş bir platform olmasına rağmen web server sayesinde internet üzerinden verilerin web sayfasına aktarılmasına imkan veriyordu. Ancak yenilen web teknolojisinin biraz gerisinde kalıyordu ve bazı kısıtlamaları vardı.

Ancak LabVIEW NXG versiyonun çıkması ile birlikte LabVIEW NXG Web modulü sayesinde bu kısıtlamaları ortadan kaldırarak web teknolojilerine çok yakın bir web tasarımı ve yönetimi sağlandı. National Instruments firması LabVIEW NXG’in en son 5.1 versiyonu yayınlanarak geliştirme faaliyetlerine yine LabVIEW üzerinden devam edeceğini açıkladı. Ancak LabVIEW NXG’in LabVIEW üzerinde sağladığı avantajları da LabVIEW 2021 versiyonu ile getireceklerini açıklamalarına eklediler.

Daha önemli bir haber ise LabVIEW NXG Web modulü için geldi. Web Modülünün LabVIEW NXG den bağımsız olarak stand-alone program olarak Temmuz 2021 ile birlikte yayınlanacağı yakın zamanda duyuruldu. Böylece artık NI Web Modulü sayesinde kullanıcılar modern web arayüzünü LabVIEW ile tasarlayıp, LabVIEW de yazdıkları programları bir web sayfası olarak internet de web browser ile erişilebilecek bir kontrol ve izleme sayfası/sayfaları oluşturabileceklerdir.

Böylece web teknolojilerini ve yazılımını bilmeden LabVIEW Web Modülü ile test, ölçüm ve kontrol uygulamalarımızı web sitesi üzerinden kontrol edip izleyebileceğiz.

Aşağıdaki linkte LabVIEW NXG web modülü ile yapılmış web arayüzlerini içeren örnek uygulamalar bulunan siteyi inceleyebilirsiniz.

https://www.webvi.io/

Bu yeni web modül yayınladıktan sonra LabVIEW ile web sitesi programlama için bir eğitim video serisi oluşturmakta planlarım arasında. LabVIEW ile programlamanın gücünü hala keşfetmediyseniz sizleri Udemy üzerinden veya online gerçekleştirdiğimiz kurslarımıza davet ediyoruz. Herhangi bir yardıma ihtiyacınız varsa da buradayız.

Haberin kaynağına ve detaylı bilgiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

https://www.ni.com/en-tr/shop/labview/future-of-web-module.html

EDİT: LabVIEW G Web Development Software stand-alone olarak artık yayında! Aşağıdaki linkten hem ticari uygulamalar için ücretli hem de ücretsiz versiyonunu indirebilir, deneme çalışmalarına başlayabilirsiniz.

https://www.ni.com/en-tr/support/downloads/software-products/download.g-web-development-software.html#411262

Görüşmek üzere.

Görkem SUNGUR.

grkmsngr tarafından yayımlandı

Mekatronik Yüksek Mühendisi

Bir Cevap Yazın

Language
%d blogcu bunu beğendi: